CHIRURGIA STOPY WARSZAWA

Chirurgia Stopy Warszawa

Wieloletnie doświadczenie, nowoczesne metody operacyjne,
najlepsze technologie i materiały, światowa jakość

Fig. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowego (po wielu latach od przebytego złamania wygojonego z przemieszczeniem)

Co to jest uszkodzenie chrząstki w stawie skokowym (np. Osteochondritis dissecans)?

Na skutek urazów, przeciążeń, zaburzeń ukrwienia może dochodzić do uszkadzania chrząstki stawowej. Objawia się ono bólem wewnątrz stawu po przeciążaniu, ograniczeniem zakresu ruchomości i nawracającymi wysiękami w stawie.  Jeśli dojdzie do wydzielenia fragmentu chrząstki i powstanie tzw. ciało wolne to pojawiają się „bloki” stawu czyli nagłe ograniczenie zakresu ruchomości, które równie nagle mija (czemu może towarzyszyć bolesne lub nie przeskoczenie wewnątrz stawu).

Specyficzną formą uszkodzenia chrząstki stawu skokowego jest jałowa, oddzielająca martwica chrzęstno-kostna (osteochondritis dissecans) ponieważ dotyczy osób  bardzo młodych i najczęściej nie jest związana z jakimś urazem. Objawia się również bolesnymi przeskoczeniami w stawie, wysiękami i bólem po przeciążeniu. 

Jak leczyć?

Kluczem jest odpowiednie zaplanowanie leczenia na podstawie zdjęć RTG, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej.  Czasem objawy wycofują się po zastosowaniu leczenia nieoperacyjnego tj. fizjoterapii, odciążenia chorego stawu oraz podania np. kwasu hialuronowego, koncentratu płytkopochodnych czynników wzrostu czy komórek wielopotencjalnych (zwanych potocznie „macierzystymi”). Jeśli leczenie operacyjne jest konieczne, to większość zabiegów przeprowadza się artroskopowo i polegają na usunięciu uszkodzonej chrząstki. Po odpowiednim opracowaniu loży po uszkodzonej chrząstce wypełnienia się ją odpowiednimi warstwami zależnie od głębokości i rozległości ubytku. Zazwyczaj używa się matryc kolagenowych (np. Hyalofast)  nasączanych koncentratem wielopotencjalnych komórek pochodzących ze szpiku kostnego. Można też dokonywać przeszczepów chrząstki lub zastępować ją syntetycznymi substytutami. W zaawansowanym uszkodzeniu stawu należy się zastanowić nad zasadnością usztywnienia stawu (tzw. artrodeza) lub endoprotezoplastyką.

JESTEŚ W MIEJSCU, W KTÓRYM WARTO UMÓWIĆ KONSULTACJE