CHIRURGIA STOPY WARSZAWA
Wieloletnie doświadczenie, nowoczesne metody operacyjne,
najlepsze technologie i materiały, światowa jakość
Fig. Przebyte liczne skręcenia tego stawu, zaznaczono duży fragment po awulsji („wyrwaniu”)
przyczepu więzadła strzałkowo skokowego przedniego (ATFL)
przyczepu więzadła strzałkowo skokowego przedniego (ATFL)
Co to jest niestabilność, czyli uszkodzenia więzadeł (ATFL)?
Jeśli po skręceniu stawu skokowego (lub jakiegokolwiek innego) uszkodzone więzadła nie ulegną prawidłowemu wygojeniu z wytworzeniem wydolnej blizny to rozwija się przewlekłą niestabilność stawu. W praktyce oznacza to, że taki staw pozbawiony stabilizatora jakim jest więzadło może często ulegać zwichnięciom. W krótkiej perspektywie czasu oznacza to częste przerwy w aktywności (w przypadku stawu skokowego może to być bardzo niebezpieczne np. w górach), ból oraz brak „zaufania” do takiego stawu. W długiej perspektywie czasu oznacza to uszkadzanie chrząstki stawowej a co za tym idzie zmian zwyrodnieniowych (czyli bólu i ograniczenia zakresu ruchomości) oraz uszkadzanie innych struktur odpowiedzialnych za stabilizację stawu skokowego.
Jak leczyć ?
Podstawą leczenia niestabilności stawu skokowego (i każdego innego stawu) jest fizjoterapia ze szczególnym naciskiem na propriocepcję, czyli czucie głębokie i kontrolę mięśniową stabilności stawu. Jednak ten mechanizm bywa niewystarczający i wówczas wymagana jest stabilizacja chirurgiczna.
Na czym polegają operacje?
Operacje stabilizacji stawu skokowego polegają na zeszyciu lub rekonstrukcji uszkodzonych więzadeł. Jeśli wymagana jest rekonstrukcja (zastąpienie czymś niewydolnej blizny) można używać przeszczepów z tkanek własnych pacjenta (tzw. autografty) np. ścięgna mięśnia podeszwowego lub wzmacniać szycie uszkodzonego więzadła specjalną taśmą (metoda InternalBrace).
Co po operacji?
Przez kilka pierwszych dni pacjent nie może obciążań operowanej kończyny i unieruchomiony jest w tzw. longecie podudziowej, ale około 5-7 doby dobierany jest specjalny but typu Walker w którym można zacząć obciążać operowaną kończynę i rozpocząć fizjoterapię. Takie unieruchomienie stosowane jest 4-6 tyg. Powrót do aktywności sportowych zazwyczaj zaczyna się po około 3 miesiącach.