CHIRURGIA STOPY WARSZAWA

Chirurgia Stopy Warszawa

Wieloletnie doświadczenie, nowoczesne metody operacyjne,
najlepsze technologie i materiały, światowa jakość

Fig. Złamanie typu „pilon” kości piszczelowej

Złamania w obrębie stawu skokowego są bardzo częste (ok.5,3 złamania rocznie na 1000 mieszkańców). Prawdopodobieństwo złamania rośnie wraz z wiekiem i aktywnością sportową. Wśród złamań „kostek” najczęściej występują  (ok.50%) izolowane złamania kostki bocznej, później dwukostkowe (27%) i trójkostkowe (ok14%), izolowane złamania kostki przyśrodkowej to ok 8% tych złamań. Około 1,5% stanowią złamania otwarte. Specyficznym złamaniem jest tzw. złamanie typu „pilon” kiedy (najczęściej na skutek upadku z wysokości lub wypadku komunikacyjnego) bloczek kości skokowej uderza w powierzchnię stawową piszczeli  powoduje wielofragmentowe złamanie tej powierzchni i końca dalszego kości piszczelowej.

Objawy złamania są niezależnie od lokalizacji podobne, czyli ból, obrzęk, często deformacja okolicy złamania

Kryteria dotyczące tego kiedy operować złamanie a kiedy nie, są dość jasne. Kluczem jest odtworzenie anatomii ) a co za tym idzie funkcji stawu. W tym celu używamy najlepszych dostępnych implantów (których nie trzeba usuwać i nie przeszkadzają w wykonywaniu MRI), kontrolujemy nastawienie przy pomocy artroskopu i śródoperacyjnych zdjęć RTG.

Po operacji jak tylko to jest możliwe (zazwyczaj około drugiego tygodnia) rozpoczynana jest fizjoterapia. Sposób unieruchomienia (preferowane są ortezy zdejmowane do ćwiczeń) i moment powrotu do pełnego obciążania zależy od typu złamania i może się różnić.

JESTEŚ W MIEJSCU, W KTÓRYM WARTO UMÓWIĆ KONSULTACJE