CHIRURGIA STOPY WARSZAWA
Wieloletnie doświadczenie, nowoczesne metody operacyjne,
najlepsze technologie i materiały, światowa jakość
Co to jest “skręcenie” stawu skokowego?
Skręceniem stawu skokowego nazywa się żargonowo uraz na skutek którego dochodzi do uszkodzenia więzadeł stabilizujących staw skokowy. Najczęściej jest to mechanizm supinacyjny („podwinięcie się stopy do wewnątrz”) i uszkodzeniu ulega więzadło strzałkowo-skokowe przednie (ATFL) i lub strzałkowo-piętowe (CFL). Czyli więzadła stabilizujące staw skokowy od strony bocznej.
Jak się objawia?
Do skręceń dochodzi najczęściej w sytuacjach związanych ze sportem (lądowanie po wyskoku, pośliźnięcie przy zmianie kierunku biegu czy zahaczenie czubkiem buta o podłoże podczas biegu. Od razu po urazie pojawia się ból i obrzęk okolicy kostki bocznej uniemożliwiające kontynuowanie biegu a nawet marszu. Trudno jest taki uraz przeoczyć, zwłaszcza, że czasem odczuwalny jest trzask podczas uszkadzania więzadeł.
Jak leczyć?
Bezpośrednio po urazie trzeba odciążyć bolesną kończynę (np. kule) i unieść wysoko (ponad poziom serca), unieruchomić (najlepiej dedykowaną ortezą, ale odpowiednio założona opaska elastyczna daje dobre efekty) oraz schłodzić. Po pierwotny zaopatrzeniu chorego trzeba możliwie szybko udać się do doświadczonego lekarza.
Wykonujemy zdjęcia RTG, żeby wykluczyć np. złamanie kostki bocznej i zobaczyć ew. złamania awulsyjne oraz badanie USG żeby szczegółowo określić które więzadła i w jakim stopniu uległy uszkodzeniu. Kliniczne badanie stabilności bezpośrednio po urazie może być bolesne i nie do końca miarodajne. Oczywiście kiedy obrzęk i ból ulegną zmniejszeniu takie badanie jest bardzo wartościowe.
Sposób leczenie zależy od stopnia uszkodzenia. W większości przypadków wystarcza leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) polegające na unieruchomieniu w odpowiedniej ortezie i szybkim rozpoczęciu fizjoterapii. Jednak kiedy uszkodzenie więzadeł nie rokuje wygojenia lub jest to zastarzałe uszkodzenie (czyli już kiedyś więzadła się nie wygoiły i staw często się „skręca”- taki stan nazywamy niestabilnością stawu skokowego) i konieczne jest leczenie operacyjne. Taki zabieg jest wskazany by uniknąć przykrych konsekwencji niestabilności stawu skokowego takich jak uszkodzenie chrząstki czyli szybsze zmiany zwyrodnieniowe.