CHIRURGIA STOPY WARSZAWA

Wieloletnie doświadczenie, nowoczesne metody operacyjne,
najlepsze technologie i materiały, światowa jakość

Fig. Płaskostopie
Płaskostpie (łac. Pes planus, ang. Flat feet) jest zaburzeniem biomechniki stopy (ale również jej wyglądu) polegającym na obniżeniu lub całkowitym zniesieniu łuków stopy. Bardzo często towarzyszy temu koślawe ustawienie pięty (jej zbaczanie „na zewnątrz”).
Skąd się bierze “płaskostopie”?
- Stopa dziecięca
Płaskostopie u małych dzieci (<4-5 r.ż.) jest całkowicie normalne i wraz z rozwojem dziecka powinno się zmniejszać. Jeśli jest inaczej (lub dziecko sygnalizuje ból stóp) koniecznie trzeba wykluczyć m.in. koalicje stępu (czyli nie rozdzielenie się kości stępu co będzie powodowało narastanie wady wraz z wzrostem dziecka), sprawdzić czy deformacja stopy nie wpływa na oś kończyn (kolana koślawe, czyli „iksy”), czy nie należy poszukiwać innych przyczyn jak np. choroby neurologiczne.
W środowisku medycznym toczy się cały czas spór dotyczący postępowania w zaawansowanym ale bezobjawowym płaskostopiu u dzieci. Pamiętać trzeba że patologia stopy wpływa na oś całej kończyny (m.in. nasila koślawość kolan) i kręgosłupa. Zawsze warto skonsultować takie dziecko z doświadczonym ortopedą.
Więcej szczegółów znajdą Państwo tuta: https://chirurgiastopywarszawa.pl/stopa-dziecieca/
- Stopa płaska dorosłych
Bardzo dużą rolę ma tutaj genetyka (model stopy jaki odziedziczyliśmy po rodzicach, wiotkość stawowa, czy koalicje stępu, które stają się objawowe w późniejszym wieku) ale też aktywność fizyczna (dużo stania, nadwaga), przebyte urazy czy choroby ogólnoustrojowe jak RZS. Z biegiem czasu dochodzi do przeciążania mięśnia piszczelowego tylnego (jeden z podstawowych mięśni odpowiedzialnych za wysklepienie stopy) i to z uszkadzania tego ścięgna wynikają najczęściej dolegliwości bólowe.
Jak się objawia “płaskostopie”?
Część stóp, które uznajemy z płaskie, nie daje objawów i pozwalają na uprawianie takich dyscyplin jak triatlon (zawsze warto obejrzeć stare buty biegowe, jeśli zdecydowanie bardziej zużyta jest podeszwa po przyśrodkowej stronie pięty to warto skontrolować swoje stopy). Jednak jeśli pojawiają się dolegliwości to najczęściej jest to ból do tyłu od kostki przyśrodkowej (na przebiegu ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego) nasilający się podczas wysiłku (lub długiego stania).
Jak leczyć „płaskostopie”?
Po pierwsze odpowiednia diagnostyka. Płaskostopie często jest bagatelizowane i nawet nie są wykonywane zdjęcia RTG (zdjęcia muszą być „w obciążeniu”, inaczej nie można wiarygodnie pomierzyć kątów na podstawie których stawia się rozpoznanie). Ważne jest też badanie pedobarograficzne przy pomocy którego można monitorować skuteczność lecenia czy dobranych wkładek.
Właśnie wkładki i fizjoterapia są podstawowymi narzędziami leczenia nieoperacyjnego. Jeśli nie dają zadawalającego efektu można się zastanowić nad leczeniem operacyjnym.
Na czym polegają operacje?
Gama operacji jest szeroka. W ostatnich latach coraz szerzej stosowane są implanty do zatoki stępu (tzw. artroereza). Idea tych operacji polega na tym by odpowiednio podeprzeć wysklepienie stopu (idea tzw. „ortezy wewnętrznej”) używając małoinwazyjnego implantu. Optymalnym wskazaniem jest bolesna stopa płaska u dzieci przed ostatnim skokiem wzrostowym. U dorosłych można rozważyć użycie takiego implantu, osteotomie kości piętowej, rekonstrukcje „spring ligament” (kluczowego więzadła które odpowiedzialne jest za utrzymanie łuku podłużnego stopy), w przypadku zaawansowanego uszkodzenia m.piszczelowego tylnego jego zastąpienie ścięgnem zginacza długiego palców (Flexor Digitorum Longus transfer) lub artrodezy stępu (zespolenie trwale kości stępu ze sobą w odpowiednim ustawieniu (operacja zarezerwowana dla najcięższych deformacji).