CHIRURGIA STOPY WARSZAWA

Wieloletnie doświadczenie, nowoczesne metody operacyjne,
najlepsze technologie i materiały, światowa jakość

Fig. Badanie USG całkowicie zerwanego ścięgna Achillesa u wyczynowego sportowca.
Co to jest zerwanie ścięgna Achillesa?
Ścięgno Achillesa (piętowe) przenosi siłę mięśni łydki (obu głów mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego) na guz piętowy i o dzięki niemu możemy szybko biegać i wysoko skakać. Dla tego właśnie w dyscyplinach sportu związanych z bieganiem i skakaniem najczęściej dochodzi do uszkodzeń tego ścięgna. Najbardziej narażeni są mało aktywni i słabo rozciągnięci mężczyźni po trzydziestce.
Kiedy zrywa się ścięgno Achillesa?
Najczęściej przy próbie sprintu lub wyskoku (najczęściej bez odpowiedniej rozgrzewki) pacjent odczuwa trzask lub uderzenie w okolicy ścięgna Achillesa. Oczywiście szybko pojawia się ból i obrzęk tej okolicy oraz próba chodzenia jest bolesna i utrudniona.
Rozpoznanie całkowitego zerwania ścięgna Achillesa nie stanowi problemu dla doświadczonego chirurga, ale oczywiście wykonuje się badania (USG lub MRI) celem udokumentowania uszkodzenia.
Leczenie jest najczęściej operacyjne, ponieważ przy leczeniu zachowawczym (nieoperacyjnym) zdecydowanie częściej dochodzi do ponownych zerwań oraz ścięgno może wygoić się z wydłużeniem co zmniejsza siłę mięśni łydki. Techniki operacyjne dzielimy na tradycyjną metodę otwartą (kilku-killkunastocentymetrowe cięcie skórne) lub małoinwazyjne (można wspomagać się USG). Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i dobrania metody operacji do jego potrzeb i sytuacji, ponieważ każda z nich ma swoje wady i zalety.
Co po operacji?
Bezpośrednio po operacji stosowana jest łuska z lekkiego gipsu na niecałe 2 tyg (tak by wygoiły się rany), potem pacjent zaczyna fizjoterapię i zmienia formę unieruchomienia na but typu Walker z klinami pod piętą. Zazwyczaj but zdejmujemy na stałe około 6-ego tygodnia po operacji. Stopniowy powrót do sportu zaczynamy w trzecim miesiącu.