CHIRURGIA STOPY WARSZAWA
Wieloletnie doświadczenie, nowoczesne metody operacyjne,
najlepsze technologie i materiały, światowa jakość
Co to jest „ostroga piętowa”?
Sama „ostroga” (łac. Calcar calcanei, ang. Heel spur) to zwapnienie na podeszwowej powierzchni kości piętowej świadczące o przewlekłym zapaleniu rozcięgna podeszwowej (ang. Plantar fasciitis), które jest istotą choroby.
Fig. „ostroga piętowa” w zaznaczeniu
Skąd się bierze „ostroga piętowa”?
Rozcięgno podeszwowe jest jedną z kluczowych struktur odpowiedzialnych za łuk podłużny stopy. Z czasem do chodzi do jego powolnego uszkadzania, które powoduje zapalenie odpowiedzialne za powstanie bólu. Przyczyn jest wiele i zazwyczaj się na siebie nakładają:
- Przykurcz tylnej grupy mięśni łydki (m.brzuchaty i płaszczkowaty)
- Płaskostopie
- Nadmierne obciążenie (to może być intensywny trening w złych butach na twardej nawierzchni, jak i nadwaga oraz długie stanie)
- Inne zaburzenia biomechniki stopy
Jak się objawia ”ostroga piętowa”?
Przykrym bólem pięty. Ból pojawia się przy pierwszych krokach rano lub narasta w miarę chodzenia. W bardzo zaawansowanej chorobie obecny jest też w spoczynku.
Jak leczyć „ostrogę piętową”?
W zdecydowanej większości przypadków wystarcza fizjoterapia (ze szczególnym naciskiem na rozciąganie mięśni łydki), modyfikacja obuwia/wkładki oraz leki przeciwzapalne (niesterydowe). Można pod kontrolą USG podać koncentrat płytkopochodnych czynników wzrostu (PDGF, osocze bogatopłytkowe) w okolicę uszkodzenia rozcięgna by przyspieszyć proces gojenia. W przypadku niepowodzenia takiego leczenia można rozważyć lecenie operacyjne.