CHIRURGIA STOPY WARSZAWA

Chirurgia Stopy Warszawa

Wieloletnie doświadczenie, nowoczesne metody operacyjne,
najlepsze technologie i materiały, światowa jakość

Fig. Uszkodzenie rozcięgna podeszwowego u młodej osoby

„Bolenie” pięty nie musi zawsze oznaczać uszkodzenia/zmian zapalnych rozcięgna podeszwowego (tzw. ostrogi piętowej). Pamiętać trzeba o:

  1. Ucisku (neuropatia uciskowa) na nerw podeszwowy boczny zwany nerwem Baxtera (ang. Baxter’s nerve entrapment syndrome).
    Nawet 20% pacjentów skarżących się na ból przyśrodkowej powierzchni pięty może cierpieć z tego powodu. W diagnostyce bardzo przydatne jest badanie USG, w którym czasem można zobaczyć uszkodzenie nerwu oraz pod kontrolą którego można wykonać blokadę diagnostyczno-terapeutyczną. Czyli podać w okolicę nerwu lek miejscowo znieczulający, jeśli to spowoduje zniesienie dolegliwości to najprawdopodobniej nerw jest za nie odpowiedzialny. Poza USG w diagnostyce przydatne bywa MRI oraz EMG. Lecenie nieoperacyjne polega na fizjoterapii, dobrze obuwia i lekach (przeciw zapalnych/przeciwbólowych i neuroprotekcyjnych). Jednak często trzeba chirurgicznie uwolnić nerw, kiedy leczenie nieoperacyjne nie przynosi spodziewanych efektów.
  2. Zanik/atrofia ciała tłuszczowego pięty
    Dotyczy najczęściej populacji starszej i polega na zaniku tłuszczowej „poduszki” pomiędzy kością piętową a skorą podeszwy stopy. Najczęściej wystarcza leczenie nieoperacyjne (odpowiednie wkładki, modyfikacje i dobór obuwia).
  3. Złamanie zmęczeniowe kości piętowej
    Najczęściej występują w populacji osób bardzo aktywnych sportowo (biegi długodystansowe, triathlon). Ból pojawia się podczas wysiłku i narasta w miarę jego kontynuowania. Więcej szczegółów znajdziesz  klikając tutaj.
  4. Torbiele/guzy kości piętowej
    Najczęściej są przypadkowym znaleziskiem na zdjęciu RTG i w ogromnej większości są to zmiany łagodne. Interwencji chirurga wymagają również bardzo rzadko, właściwie tylko wtedy gdy zagrażają złamaniem patologicznym (czyli swoją objętością spowodowały że wytrzymałość mechaniczna kości piętowej znacząco zmalała i zaczęła powoli się łamać). Ekstremalnie rzadko, gdy zachodzi podejrzenie że to jednak nie jest zmiana łagodna, wymagana jest biopsja zmiany ew. jej usunięcie i wypełnienie loży przeszczepami kostnymi lub innym materiałem. Usuniętą tkankę obowiązkowo w wysyła się na badanie hist-pat by ostatecznie ustalić jaki charakter miała ta zmiana.
  5. Patologie ścięgna Achillesa
    Ból zlokalizowany jest powyżej guza piętowego na przebiegu ścięgna Achillesa lub w miejscu jego przyczepu do kości piętowej (szczegóły znajdziesz tutaj: https://chirurgiastopywarszawa.pl/zapalenie-sciegna-achillesa-tendinopatia/ oraz https://chirurgiastopywarszawa.pl/zerwanie-sciegna-achillesa/

JESTEŚ W MIEJSCU, W KTÓRYM WARTO UMÓWIĆ KONSULTACJE